Povodom 200. obljetnice rođenja najznačajnijega predstavnika bečke operete, skladatelja i dirigenta Franza von Suppèa, Sveučilište u Zadru (Odjel za etnologiju i antropologiju i Odjel za germanistiku) organizirao je Okrugli stol pod nazivom Franz von Suppè – baština kao kulturni potencijal.
Svjetski poznati skladatelj Franz von Suppè (Split, 1819. – Beč, 1895.) svoje je djetinjstvo proveo u Zadru gdje je dobio prvu glazbenu poduku te skladao svoja prva djela. Kasnije, kao zreli i priznati umjetnik često je navraćao u Zadar i pomagao rad Zadarske filharmonije poklanjajući joj vlastite i tuđe partiture.
Progovaranje o svjetski poznatom glazbeniku koji je svoja prva djela skladao upravo u Zadru, a o kojem lokalna zajednica uglavnom ne zna ništa, te postavljanje Suppèove spomen ploče (koje će uskoro uslijediti) prilika je za promišljanje o zastupljenosti, promociji i potencijalu glazbene te općenito povijesne i kulturne baštine u okviru kreiranja lokalnoga javnoga prostora i identiteta.
Cilj Okruglog stola je kroz primjere dobre prakse u području povijesti umjetnosti, u lokalnoj i široj zajednici, uputiti na razmišljanja o dosadašnjim, ali i novim te inovativnim prezentiranjima kulturne baštine, a u svrhu njezine bolje vidljivosti. Naime, ‘vidljivija’ baština (spomenici, spomen ploče, umjetničke instalacije, umjetničke rute, popularna pripovijedanja, 3D animacije i sl.) pridonijela bi educiranju i osvještavanju prvenstveno lokalne zajednice o vlastitom kulturnom identitetu, a neposredno i utrla put za jasniji/specifičniji razvojni put turističke ponude.
Dr. sc. Katica Burić Ćenan izložila je temu Franz von Suppe i Zadar te je, u ulozi moderatorice, otvorila pitanja o kojima se raspravljalo: U kojoj mjeri je bogata kulturna/umjetnička baština grada Zadra ‘vidljiva’, dostupna prvenstveno građanima Zadra, a potom i turistima?; Na koji način se ta ‘vidljivost’ može osnažiti?; Koji bi bili dugoročni planovi/strategija u području educiranja lokalnoga stanovništva o bogatoj kulturnoj baštini?. Mag. mus. Maja Milošević Carić predstavila je Glazbeno-arhivska istraživanja na otoku Hvaru: ishodišta, metode, rezultati, perspektive, a dr. sc. Ivana Tomić Ferić predstavila je novu seriju notnih izdanja Musica nova ex antiqua pokrenutu u okviru muzikološkog HRZZ projekta GIDAL IP 2016-06-2061.
PROGRAM:
Teme Okruglog stola:
- Franz von Suppè – u svjetlu novih saznanja (muzikologija)
- Glazbena baština – kanoni vidljivosti u suvremenom društvu (glazbena arhivistika)
- Kulturno-umjetnička baština – izazovi prezentiranja baštine (povijest umjetnosti)
Sudjelovali su:
1. Franz von Suppè – u svjetlu novih saznanja (muzikologija)
dr. sc. Andreas Weigel (Muzej Franza von Suppèa – ‘Stars in Gars’, Austrija)
prof. dr. sc. Vjera Katalinić (Odsjek za povijest hrvatske glazbe HAZU-a)
dr. sc. Katica Burić Ćenan (Sveučilište u Zadru, Odjel za etnologiju i antropologiju)
2. Glazbena baština – kanoni vidljivosti u suvremenom društvu (glazbena arhivistika)
dr. sc. Ante Gverić (ravnatelj Državnoga arhiva u Zadru)
dr. sc. Nada Bezić (Hrvatski glazbeni zavod, Zagreb)
Mr. sc. Maja Milošević Carić (Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu, Odjel za glazbu)
prof. dr. sc. Ivana Tomić Ferić (Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu, Odjel za glazbu)
3. Kulturno-umjetnička baština – izazovi prezentiranja baštine (povijest umjetnosti)
Miljenko Domijan, prof. (Grad Zadar, Konzervatorski ured Zadar, Ministarstvo kulture RH)
prof. dr. sc. Pavuša Vežić (Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti, red. prof. u miru)
Mr. sc. Domagoj Marić (Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH)
dr. sc. Vinko Bakija (Sveučilište u Zadru, Odjel za turizam i komunikacijske znanosti)
Moderatorice Okrugloga stola: izv. prof. dr. sc. Anita Pavić Pintarić (Odjel za germanistiku), dr. sc. Katica Burić Ćenan, (Odjel za etnologiju i antropologiju) i doc. dr. sc. Antonija Mlikota (Odjel za povijest umjetnosti).